kerenolengha13
kerenolengha13 kerenolengha13
  • 15-02-2017
  • Mathematics
contestada

gabby and sydney bought some pens and pencils. Gabby bought 4 pencils for $6.71. Sydney bought 5 pens and 3 pencils for $7.12. Find the cost of each

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 24-02-2017
Given that Gabby bought 4 pencils for $6.71 in total, this would mean that each pencil costs $1.68. On the other hand, Sydney bought 5 pens and 3 pencils with a total of $7.12. In this case, we multiply $1.68 by 3 and the total is $5.03. Now, deduct 5.03 from 7.12 and the answer is $2.09. So $2.09 is the total amount of pens, and each pen costs $0.42. Hope this answers your question.
Answer Link

Otras preguntas

anyone please help me
Divide using synthetic division: (3x^5-4x^3-10x-15) *divide*(x+2)
PLEASE HELP ME THIS IS THE LAST QUESTIONNN I HAVE 2 MINNNSSSS PLEASEEEE In 2-3 complete sentences, explain which rhetorical appeal (ethos, pathos, or logos) is
How did the French end up in Texas?
8. How was the nullification crisis in 1833 resolved? O South Carolina seceded from the Union. O A compromise tariff, supported by President Jackson, was passed
2 words to describe Thomas Jefferson?
HELP Evaluate the function for x = 2 and x = 7. h(x)=−4x+61
I'm writing a short story and I'm stuck on what should happen next. could you give me some ideas?"M-Mr. Jacks!¨ Kate exclaimed, she turned her head to face him.
what is 8 divided by 3/5
Which angles are adjacent angels?