kloeyknows9375 kloeyknows9375
  • 11-10-2022
  • Mathematics
contestada

Please help me im begging

Please help me im begging class=

Respuesta :

lailabelle9647 lailabelle9647
  • 11-10-2022
Writing an equation

Let's say x is the number of ounces. Since the cost for each ounce is $0.85 then we can find the cost for the total amount of ounces by multiplying it by the cost of each one:

$0.85 · x

This is not the total cost, since the total cost has an additional of $5.50. Then the total cost is given by

c = $5.50 + $0.85x

Answer: C: c = 0.85x + 5.50

Answer Link

Otras preguntas

Plz help,.................refresh the page before u answer
name two type of evidence scientists used to support the theory of evolution
The perimeter of the triangle is _____. A. 44 B. 45 C. 53 D. 54
The equation of line MN is y=3/4x+5 In slope-intercept form, write the equation of the line that is perpendicular to MN and that passes through the point (–6, –
Which word does not describe early summer days on the farm for Avery and Fern?  A.exciting  B.tiring  C.happy  D.boring
r varies directly as s. Find r when s=4 and k=2
A business doubled the price of a product in order to increase profits. Which of the following scenario might have occurred
How does TV socialize us?
Help on one last question! :D
The mongols that destroyed kiev were called the _______.