pringlehannah
pringlehannah pringlehannah
  • 14-02-2017
  • Mathematics
contestada

Clara pays $76 for 8 guitar lessons. How much would 10 guitar lessons cost?

Respuesta :

IISaraII IISaraII
  • 14-02-2017
$95 because $76 divided by 8 is $9.5 which is how much 1 lesson costs so you x it by 10 to find out how much 10 lessons cost which is $95
Answer Link
Luke2002 Luke2002
  • 14-02-2017
$95 for 10 lessons.

you need to divide 8 & 76 to find how much money one lesson would cost. You get $9.50. Then you do $9.50 times 10 to see how much money 10 lessons would cost.

The answer is $95.
Hope this helps!!!!
Answer Link

Otras preguntas

12 13 14 15 16 17 18 19 20 TIN a If a(x) = 2x - 4 and b(x) = x + 2, which of the following expressions produces a quadratic function? (ab)(x) (a-b)(x) (a + b)(x
According to the HERARCHY of hazard control what sequence is specified for protecting workers from chemical hazards assume that one is the safest method and fiv
5.why does the pointer rotate?​
PLEASE HELP WITH THIS QUESTION ASAP Sketch y > xy (I know how to sketch the inequalities when there is 2 variables bit not like this)
como resuelvo este ejercicio de matematica x +824 = 6 789 en propiedad uniforme
HELP PLEASEEE 9th Grade Geometry
need assistance with this question​
Gabriel note sur une frise chronologique les événements familiaux importants. Il utilise des entiers positifs ou négatifs. Pour écrire une date avant sa naissan
HELP ME PLS!!! Which determines carrying capacity? a) logistic factors b) exponential growth c) population growth d) limiting factors
why was the United States involved in Iraq after 9/11