Lizbeth1954 Lizbeth1954
  • 12-02-2017
  • Mathematics
contestada

a banana costs three times as much as an apple. The total cost of 1 banana and1 apple is $1.60. if a represents tge cost of 1 apple, which equation could you use to find a?

Respuesta :

wolf1728
wolf1728 wolf1728
  • 12-02-2017
A) a + b = 1.60
B) 3a = b
B) 3a -b = 0
A) a + b = 1.60
4a = 1.60
apple costs .40
banana costs 1.20


Answer Link
tewodrossiltu
tewodrossiltu tewodrossiltu
  • 05-02-2019

Answer:

3a+a=1.60

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Juliette and her two brothers spent $45.75 on flowers for their grandmother. Each person will chip in the same amount. How much will each person pay? Juliette's
how do you write y=2x+3 in standard form
When a hypothesis is proven wrong what would a scientist do next?
What is 41/10 as a mixed number?
Rocy's mother complains of pain and stiffness in her knees and she says it's just something that happened when you get older roxy want to avoid this as long as
what can be dissolved in a salad
Is 140% greater than 0.14?
Simplify the following expression. 3 + 3 × (-15) ÷ 3 + (1 - (-6))
You will never experience a conflict so long as you only associate with other people who hold your same beliefs and principles
which best describes Atlantas struggle to overcome sterotypes