0049201
0049201 0049201
  • 15-09-2022
  • Mathematics
contestada

Monica plans to purchase 6 pounds bananas at the grocery store for $0.49 per pound. How much should she expect to spend

Respuesta :

nadiathomas
nadiathomas nadiathomas
  • 15-09-2022

Answer:

$2.94

Step-by-step explanation:

You multiply 6 and .49 and you get $2.94

Answer Link

Otras preguntas

Does banning books in school protect young minds from harmful ideas, or does it infringe on the freedom of speech?
As the student council treasurer you prepare the budget
When do a 1000kg car and a 2000kg truck have the same momentum
please can u help with this question, i really need it​
5 When an animal eats food stays in the stomach for a period of time. When a unicellular organism such as paramecium takes in food the food is stored in which o
Which of the following inferences best explains Mandela‘s view about freedom
Which is the most common way to install memory in a laptop
A rectangle has a width of x centimeters and a perimeter of 8x centimeters a square has sides of length 1/4 that of the length of the rectangle. Find the perime
Helppppllp plsssssssss
Gggtyyyggghhhggggggggggy