jeanrines61 jeanrines61
  • 13-09-2022
  • Mathematics
contestada

Tree loaves of bread cost $2.43.how much do two loaves cost

Respuesta :

tammy8216
tammy8216 tammy8216
  • 14-09-2022

Answer:

$1.62

Step-by-step explanation:

If you divide $2.43 by 3 it's 0.81 and that's the cost of one loaf of bread so multiply that by 2 and you get the cost of two loaves of bread which is $1.62

Answer Link

Otras preguntas

Why does Mr. Hustead ask the students to be prepared to present their findings to the class?
Why does the myth explain that each tribe has its own gift? to show why the tribes dislike each other to show why the tribes admire each other to show the Maasa
(-2)+1 can someone help me​
Where did less people settle in Mesopotamia
20. The temperature of a pot of water is 62*F. The temperature increases by 20*F per minute when being heated. Write an equation to represent the linear relatio
Rank the following compounds from least acidic(rank 1) to most.A. AcetaldehydeB. Methyl acetate.C. N,N-dimethylacetamide1. least acidic2. most acid
An asset source transaction increases a business's assets and the claims to assets.a) trueb) false
John is walking around a circular track with a radius of 50 ft. If he walks the equivalent of 140 degrees, find the total distance he has walked around the trac
The general ledger of Zips Storage at January 1, 2021, includes the following account balances:Accounts Debits Cred
1. The Coulomb force between two charges q1 and q2 at separation r in air is F. If half of the separation is filled with medium of dielectric constant 9, what w