bigwooyktv bigwooyktv
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 24- ounce box of cereal that costs $3.60

Respuesta :

magicparkour325
magicparkour325 magicparkour325
  • 12-09-2022

Answer:

$0.15 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the total price and divide by the ounces to get the price per ounce. 3.60/24 equals 0.15

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x in the equation-6/7 = -x/84? A. -98 B. -72 C. 72 D. 98
What is software that creates images that move or change in some way?
What is the sum of (-2.1x+3.7) and (5+4.9x)?
A plane is a set of blank on a flat surface that extends forever
What is the minimum amount of representatives that a state can have according to the constitution?
A seaplane flies horizontally over the ocean at 50 meters/second. It releases a buoy, which lands after 21 seconds. What's the vertical displacement from the pl
The inverse of the following function is also a function. True False
what was promethius gift to humans
On september 1, kennedy company loaned $100,000, at 12% annual interest, to a customer. interest and principal will be collected when the loan matures one year
The center of the Hubble space telescope is 6940 km from Earth’s center. If the gravitational force between Earth and the telescope is 9.21 × 104 N, and the mas