moreandmoretwice moreandmoretwice
  • 03-09-2022
  • Mathematics
contestada

Stanley can purchas a 15.4-ounce bottle of
olive oil for $5.39 or a 23.6-ounce bottle of olive oil for $7.08.
Which bottle is the better buy? Explain.

Respuesta :

swiftstork321
swiftstork321 swiftstork321
  • 03-09-2022

Answer: They are the same deal

Step-by-step explanation:

15.4/5.39=3.33333...

23.6/7.08=3.333333...

Answer Link

Otras preguntas

Why was the Battle of Saratoga such a key to American success in the Revolutionary War? a) It secured foreign support for the American cause b) It marked the ca
if total production is R500 million and aggregate demand is R550 million​
Find the measure of angle 6.
Label all stream order 1, 2, 3 and 4 stream on the diagram below
what significant events has Antigone experienced?
What is the cost of 2 1/2kgof tomatoes at #1. 50 per kg
% of adult daily smokers who began to smoke by age 18 A) 80% B) 90% C) 95% D) 99%
If your essay only refers to one text (story or poem), and you list the name of the story or poem in your introduction, you DO NOT need to include the author's
Factor. X squared plus 8x plus 15
How does the author organize the text in “A Sweet Invention”? A. By asking questions about chocolate chip cookies and answering them B. By explaining