brideleon29 brideleon29
  • 04-08-2022
  • Mathematics
contestada

Talia buys a 6-ounce container of macadamia nuts for $5.94 what is the unit price per ounce?

Respuesta :

mehulbiala
mehulbiala mehulbiala
  • 04-08-2022

Answer:

$0.99 or 99 cents

Step-by-step explanation:

Since 6 ounces is worth $5.94, divide 5.94 by 6 to get the unit price. This is  $0.99 or 99 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Name 3 numbers that are multiples of 4 and 8
Lucie voit quels animaux?
What is the value of -1.8/0.2?
According to frank, why is the war harder on children than adults?
Which choice reflects a symbol and its meaning in “The Rainy Day"?
What is gcf of 31 and 81?
After centuries of international exchange between Japan and China, Japan pulled away from the relationship. What was the reasoning?
The substances in a blank mixture are evenly distributed throughout the mixture
please help me with the question above on momentum!! I really appreciate it. thanks
What's worse than finding a worm in an apple?