a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Helpppppp I give crown and points
The ability to influence another is a function of ______= Dependency
HEEEEEEEEEEELPPPPPPPPP PLEASEEEEEEE URGENT 15 POINTS+ MORE
Describe the government of Burma (Myanmar), and explain the civil liberties that citizens have.
Which element of drama does the author use in this excerpt? dialogue that reveals personalities stage directions that set the scene stage directions that reveal
Which essay topic would be best suited to a cause-and-effect text structure? A. How well-hydrated athletes perform compared with dehydrated athletes B. Why bott
IF SOMEONE HELPS ME ON MY QUESTIONS ON HISTORY I WILL GIVE BRAINLEST PLS
The action builds up to the most exciting part of the plot. This part is called the ______. A) problem B) conclusion C) developing action D) climax
walk two moons what is the funny phrase grams uses all the time
A bus is moving with the velocity of 72km/he has acceleration 0.5m/².How long will it take to gain the velocity of 30 m/s?​