keske024320 keske024320
  • 11-07-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 11-07-2022

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

Answer Link

Otras preguntas

Neither paper nor election file names can be changed easily
What is the linking verb in the sentence ? Gradpoint answer please
find the coefficient of x^4 in the expansion of (4x-1)^5​
1/3 to 2/3 percent of change
Need help finding the area of the shaded region. Round to the nearest tenth. Need help ASAP
The purpose of the "Federalist Papers" was to __________. A. convince the Confederation Congress to call a Constitutional Convention B. warn people of the dan
which beverage is healthiest a. soda b. lowfat milk c. canned juice d. sweetened tea
During which month will Europe and Africa each have equal amounts of sunlight?
What is the name of the badge that should be worn at all times of radiation exposure? Doppler Dosimeter Tonometer Osscillometric
Plz Help Asap!! I will mark as Brainiest!! Which group had "push factors", such as poverty, hunger, and war, that motivated their migration to French Louisiana?