MarcEmGamingYT
MarcEmGamingYT MarcEmGamingYT
  • 03-02-2017
  • Spanish
contestada

Use the following grocery store ad to select the correct answer.
¿Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan?

Use the following grocery store ad to select the correct answer Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan class=

Respuesta :

juanjoesgarza juanjoesgarza
  • 03-02-2017
pan $1.50 y el pepinillo $1.00
the answer is a).
good luck
Answer Link
Sithurism
Sithurism Sithurism
  • 04-02-2017
The answer is A, el precio de un pepinillo y dos libras de pan es $4.00. The pickle (pepinillo) is $1.00 each, and it cost $1.50 per pound (libras) of bread (pan). Since it is asking for two pounts, 1.50 * 2 is 3.00. 3.00 + 1.00 = 4.00. Therefor, it cost $4.00 in total.
Answer Link

Otras preguntas

( brainliest ) SERIOUS ANSWERS ONLY! 1. I earn 1.25 Points every 1-8 Minutes. Im trying to reach my goal of 5000 points. How many minutes / Hours / Days would
simplify fully 40/56​
For each function f, find f^-1 and f^-1(5). f={(-1,5), (0,0), (2,6)}
Plot A(2,3) and B(2,5). What is the midpoint of points A and B?
1. The report tomorrow (finish).​
Plot A(2,3) and B(2,5). What is the midpoint of points A and B?
Yochanan walked from home to the bus stop at an average speed of 5 55 km/h km/hstart text, k, m, slash, h, end text. He immediately got on his school bus and
Solve The Equation. 6x-6= -9(4x-1/3)
A marathon had 618 runners registered. Of these runners, about 0.8% completed the race in under 2 h 15 min. a) How many runners completed the race in this time?
On a game show, the first place winner got cash and prizes worth a total of $4,622.00. The runner-up won a total of $2,541.00. How much more did the first place