ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

How did the united states government promote patriotism and suppress perceived subversion apush?
two number cubes are rolled. what is the probability of the product being less than 30
How did the treaty of versailles affect fascist italy?
What's the to number 1??
(mc)which of these factors made it difficult for the united states to retain its neutrality between 1914 and 1916? alliances between the united states and the a
The Palmares kingdom was composed of escaped _____. high school students indigenous people Portuguese slaves African slaves
What diseases and disorders can be prevented or lessened through regular cardiorespiratory exercise?
College varsity athletes have excellent knowledge of the major principles of sports nutrition. true or false
Why is the cpu the most important component in a computer?
Which of the following changes will result in a stronger electromagnet? A. Using a longer nail B. Using a lower voltage C. Using more coils of wire