LilDarkle
LilDarkle LilDarkle
  • 15-06-2022
  • Mathematics
contestada

grapes cost $1.68 a pound. If you buy 2.5 pounds,how much will it cost?

Respuesta :

Anirudhispro
Anirudhispro Anirudhispro
  • 15-06-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

we know that

Solve for x

so

therefore

The number of pounds of apples is 4.5 and the number of pounds of grapes is 2.5

Answer Link

Otras preguntas

_________reaction occurs when the bonds of the reacting compounds are broken and new combinations are formed. A. synthesis B. reversible C. Exchange D. Decompo
Ben wants to buy a bike that costs $300. If he saved $5 a week, how long would it take him to save the $300? How long would it take if he saved $10 a week? What
Which of these statements is subjective? a. a trip to san francisco would be fun for anyone. b. san francisco is a city located in central california. c. tro
Which word is used to name the bold number? 81÷3d A.product B.minuets C.divideos D.divisor
What is the difference between weather and climate?
Is my answer correct ? I put 4 as my answer btw .
carl invests $10000,partly in a secure GIC at 5% and the rest in a mutual fund that he thinks will earn 7.5%. if he expects to earn the same amount of interest
What was a RESULT of the Crusades? European conquest of the Middle East fall of the Byzantine Empire growth of trade with the Middle East rise of Charlemagn
The average length of a transcription unit along a eukaryotic dna molecule is about 27,000 nucleotide pairs, whereas an averaged-sized protein is about 400 amin
What is the value of w? 1.2(w+5)=3 a. −2.5 b. −0.4−0.4 c. 0.40.4 d. 2.5 Please help