arelyn304320
arelyn304320 arelyn304320
  • 13-06-2022
  • Mathematics
contestada

If 1 lb. of strawberries cost 2.75, how much is 6 lbs.?

Respuesta :

khoivaldovinos
khoivaldovinos khoivaldovinos
  • 13-06-2022

Answer:

$16.5

Step-by-step explanation:

if one pound is 2.75 dollars (unit rate) you multiply 2.75 by six to get the cost of six pounds.

Answer Link
hunterfriedman1518
hunterfriedman1518 hunterfriedman1518
  • 13-06-2022

Answer:

$16.5

Step-by-step explanation:

I hope this helps, if it doesn't then just message me and ill be more than happy to help :)

Answer Link

Otras preguntas

Name an MMA fighter who has beaten Conor McGregor​
7/2x + 1/2x = 22 + 9/2
To play basketball with her friends, Evangeline needs to pump air in her ball, which is completely deflated. Before inflating it, the ball weighs 0.615 0.6150,
Based on the Monroe Doctrine and the Roosevelt Corollary, what was the position of the United States toward Latin America in the 1800s?
what would Y be to make them the same angle?please help and if you could explain that would really help!! thank you'd!!​
how many terms are there ?
This part of the play is considered the 'Highest point of anguish'. What does that meanin the action of the play? What is happening to Lady Macbeth and what doe
Could you answers the question?
2. The length of the side of a square is represented by the expression 2a²b. Which term represents the area of this square? A. 8a3b B. 4a3b C. 4a4b2 D. 2a6b2
Whats the Doubled Recipe ? 4 ½ ripe tomatoes ⅝ red onion ⅖ garlic cloves 3 jalapenos ⅓ cupe fresh cilantro 3 tablespoons fresh lime juice 2 ½ teaspoons gr