Rhbeowheve Rhbeowheve
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Seven candy bars will cost you $3.50. How much will one candy bar cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-06-2022

Answer:

50 cents

Step-by-step explanation:

The question is basically asking what is the unit price

So we simply do :

$3.50 ÷ 7 = $0.50 = 50 cents

Hope this helped and brainliest please

Answer Link
princechimezirim096
princechimezirim096 princechimezirim096
  • 01-06-2022

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

let the cost of one candy bar = X

7 candy bar ---------------$3.50

1 candy bar ---------------- X

crodd multiplying

7×X = 3.50×1

7X = 3.50

dividing bothsides by

7X/7 = 3.50/7

X = 0.50

therefore, one candy bar will cost $0.50

Answer Link

Otras preguntas

Can somebody please answer this for me?
Rewrite the following equation in slope-intercept form 10x - 12y = 1
3. ecosystem that contains salt water, and include the following: estuaries, intertidal zones, neritic zones, and the ocean​
PLEASE HHELP ASAP!! I'LL MARK BRAINLIEST FOR FULL ANSWER!! Recovering Ecosystems Worksheet Section 1: Select the Kitakami River region, the Abukuma Highlands, o
Please somebody help with this question!
A coordinate plane. The x- and y-axes each scale by one. A graph of a line intersects the points one, negative three, and three, zero. What is the slope of the
Capital-intensive Technology Definition
The dimensions of a rectangle are 7 in by (x+2)in. Which expression represents its area?
Which Greek philosophy do you see in mathematics
How can kinetic energy of motion be transformed into other kinds of energy thermal energy