MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What are some examples of figurative language in Acts 4 and 5 of a Midsummer Nights Dream?
25 points pour repondre corectement a une ....
If the cost is $138.25 and the desired markup is 12.5%, then what is the price after markup?
The Tower of Babel represented human rebellion against God. true false
Is 4 rational or irrational
The length of a rectangle is 11 in. longer than its width. The perimeter of the rectangle is 86 in. What is the length of the rectangle?
After one customer buys 4 new tires, a garage recycling bin has 20 tires in it. After another customer buys 4 new tires, the bin has 24 tires in it. Write an ex
the greatest common factor of two different prime numbers is 1
What is the purpose of a position paper?
Indirect observations are as important in scientific endeavor as direct observations. True False