Seudónimo Seudónimo
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

How to solve the second question

How to solve the second question class=

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 09-02-2017
Your questions are:
 1.1. 96 points for 6 games
 1.2. 592 students for 17 classrooms

  2.1. 15 yd² for $2 per square yard
  2.2. 26 ounce at $0.15 per ounce

The first set of problem, that is 1.1. and 1.2 are answered by dividing the numbers. 
 1.1. 16 points per game
  1.2. 34.8 or 35 students per classroom

For the second set, we just have to multiply to get the cost of each.
  2.1. $30
  2.2. $3.9
Answer Link

Otras preguntas

What was the outcome of the battle of El Alamein?
what are the three main parts of the declaration of independence ?
what is the sum of 1 1/2 and 4 2/3
Who was the most well-know Christian humanist?
Andy paid 19.75 for 2.5 pounds of coffee beans. What was the cost of the beans per pound
help me please solve the circled question show your work
Select the correct answer. What made World War II a total war? A. The war effort required American civilians to contribute. B. The war was fought on all popul
help me please I don't get it
The National Origins Acts of the 1920s, the rise of the Ku Klux Klan, and the SaccoVanzetti trial are examples of negative American attitudes toward (it can be
A historian found a journal belonging to an ancient Indian princess. The princess liked to keep a record of all the royal women of her dynasty who lived before