Ashley0611 Ashley0611
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells packages of pencils.which package offers the best unit price

Respuesta :

staramarina
staramarina staramarina
  • 02-02-2017
The details of the packages are not posted, however I can tell you how to find the answer.

First determine how many pencils are in each pack.
Then divide the price of the pack by the number of pencils to find out which pack has the least cost per pencil. To put this in equation form:
[tex] \frac{Cost}{Pencils} [/tex]

Whichever pack has the least cost per pencil is the one that is the best priced. 

Answer Link

Otras preguntas

How do consumer expectations affect demand?
How are HNO3(aq) and CH3COOH(aq) similar? (1) They are Arrhenius acids and they turn blue litmus red. (2) They are Arrhenius acids and they turn red litmus blue
Which compounds are classified as electrolytes?(1) alcohols (2) alkynes (3) organic acids (4) saturated hydrocarbons
How many constitutions has Missouri had? When was the last one accepted?
simplify Tangent^2(theta)/Sec(theta)+1
Write the inequality in interval notation X is greater than or equal to negative 4
The balanced equation below represents a molecule of bromine separating into two bromine atoms. Br2-->Br + Br What occurs during this change? (1) Energy is a
Which sentence uses a verb that agrees with its subject? A. Leaves blows in the strong wind. B. Cobwebs cover the windows of the old house. C. Acorns falls
how did Romans learn the written language
When does the next space shuttle launch?