mchlmkwsk1960 mchlmkwsk1960
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 hotdogs cost $ 18, then what is the cost for each hotdog

Respuesta :

luyandaamen310
luyandaamen310 luyandaamen310
  • 13-05-2022

Answer:

each hot dog costs $3

Step-by-step explanation:

$18÷6 hotdogs=$3 or $3×6 hotdogs=$18

Answer Link

Otras preguntas

Which of these answers best describes the relationship between a human’s forearm and a bat’s wing? a.different physical structures with different functions b.si
Water is considered neutral and has a pH of: Your answer: < 7 7 > 7
between what two continents was the middle passage
Michele is planting flowers in her garden. She wants the ratio of daisies to carnations to be 4 to 2. Michele wants to plant a total of 48 flowers. How many day
"jill charges an hourly rate for babysitting one or two children. kara charges a lower hourly rate but adds an additional charge for more than one child. the ta
Which of the following are square roots of the number below? Check all that apply. 4
Tempe is considering replacing its fleet of gasoline powered cars with electric cars. The manufacturer of the electric cars claims a significant cost savings ov
who is Charles Paul the musician?
Sam and Charley have a rectangular swimming pool that is 8 feet wide and 14 feet long. They are going to build a tile border around the pool of uniform width. T
Question in the picture!!!!!!!!