lm10diar lm10diar
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

It costs $3.99 for 32 fl. oz. of soda. What is the unit rate?

Respuesta :

thompmk
thompmk thompmk
  • 13-05-2022

Answer:= 0.124688 oz per fl

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

3.99 oz ÷ 32 fl

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 32

3.99 oz ÷ 32

32 fl ÷ 32

=

0.124688 oz

1 fl

=

0.124688 oz

fl

= 0.124688 oz pe

Answer Link

Otras preguntas

NEED URGENT HELP!!!! WHAT IS THE ANSWER TO THIS MATH QUESTION???
can someone please help me. I have tried doing it a few times and it gave me different answers everytime and I do not know which one is right.please explain how
15 - G = 23 - 2G Please help me answer this
Kepler's 3 laws with formula centerpital forces
To many people, their friends are the most important in their life. Really good friends always (1.) ________ joys and sorrows with you and never turn their bac
Type the integer that makes the following subtraction sentence true for Brainliest!!!!!!!!!!
how was frank rizzo racist?
6. What is Microsoft office word 2010 and who developed it?​
Will mark Brainliest and 50 points please help
-3/4 < _ < 19% I dont know what to put in the middle