willownotfound
willownotfound willownotfound
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

the price for bulk pretzels is $3 for 4 pounds. how many pounds of pretzels can you buy for a dollar?

Respuesta :

fluffycorgi81
fluffycorgi81 fluffycorgi81
  • 04-05-2022

Answer: 1.33 pounds

Step-by-step explanation:

Set up a proportion. 3/4 = 1/x. To solve, cross multiply and divide. 1*4 = 4. 4/3 = 1.33.

Answer Link
joemama7492Ru joemama7492Ru
  • 04-05-2022
1.33 pounds hope this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

cual de las características esenciales del pensamiento ilustrado consideras que influyó mas en el desarrollo de la democracia ¿por que?
if Petrol diesel etc catches fire one should never try to extinguish in using water why?​
All narratives ______, but they may use different elements to do so.
The ________ is a widely used self-report test that identifies people with psychological difficulties and is employed to predict some everyday behaviors.
Using the graph below, if f(x) = 4, find x.
Please help me i will give you brainlest
At what depth will the pressure exerted on a man be twice that of the pressure at the surface if water?​
Capabilities which you have learned and developed are known as: A-skills. B-innate gifts. C-diverse factors. D faulty errors in judgment.
Which of the following statements is true?A. An HIV-positive person can stay healthy as long as they start HIV medication and continue taking the medicine as p
Match each of the words with its best antonym.