27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

When one's performance is judged relative to others' performance and not by an absolute standard:?
Density is a measure of (4 points) mass divided by volume weight divided by area volume divided by weight mass divided by area
what is the traditional female gender role in the culture esquibel describe
I need help with these 2 questions i don’t understand!
Please help problem 7 and 8
Scientific words often come from Greek or Latin true or false
What is the purpose of a conclusion
Which neural center in the limbic system helps process explicit memories for storage?
why is the moon visible? A) It gives off light B) Earth Lights it up C) it reflects sunlight D) it is on fire
what ratio would you use to convert 880 yards to miles. Remember that there are 1,760 yards in one mile. Math~