llongacre82 llongacre82
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

There are two unit rates for every rate, true or false?

Respuesta :

jcody4
jcody4 jcody4
  • 03-05-2022

Answer:

True

Step-by-step explanation:

A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces. This is not a ratio of two like units, such as shirts. This is a ratio of two unlike units: cents and ounces

Answer Link

Otras preguntas

What is assimilation? What is the use of digested food in the body?​
Solve for x. Enter the solutions from least to greatest. 6x^2 – 30x – 84 = 0
What do transport proteins do? Help blood to flow through the body Enable nutrients to go to the right tissues Guide amino acids to the stomach
PLEASE ASPA HELP PLEASE ASAP ASAP
The Thompson Family are filling in their circular garden with new soil for the spring. The garden has a diameter of 24 cm. The cost of the soil is $5.50 per squ
What did Buddhist monasteries provide people?
Plz help me and solve step by step Thank you.
waht do an engineer and an architect do?​
What system would you have created to prevent this corrupt system of sharecropping?
When measuring weight 6 small dogs are approximately equal to 9 large cats. How many large cats are equal to 54 small dogs? How many small dogs are equal to 12