celestelll celestelll
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

whats the better deal please help me with this ive been trying for a long time class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 01-05-2022

Answer:

Brand A is the better deal!

Step-by-step explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

Ver imagen zrh2sfo
Answer Link

Otras preguntas

An advantage for oneself, a benefit or gain is called a?
why did construction of the panama canal become more important to the United States after the Spanish American war?
the appearance of this penguin chick with all black features might
an example of people adapting to their environment is
Why are graphs useful when interpreting data
During the 1950s, the main goal of the civil rights movement was to
Someone who wants to learn a skilled trade on the job should consider
what does the per capita income level indicate about an economy a. the percentage of families that have adult children living at home. b. the average wealth of
is the direct transfer of heat between objects that touch. * Conduction radiation or convection
Which of the following is the best example of a compression force? a. dragging a rope to move a sled b. the force of weight on a bicycle c. typing the comput