defnotnik defnotnik
  • 14-04-2022
  • Mathematics
contestada

At the market, 2.4 pounds of peas cost
$1.68. How much does one pound of
peas cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-04-2022

Answer:

$0.7

Step-by-step explanation:

Given sentence:

  • 2.4 pounds of peas cost $1.68.

Writing as an equation:

[tex]\implies 2.4 \ \text{pounds} = \$1.68[/tex]

To obtain the cost per pound of peas, divide 2.4 both sides. This will convert the value on the L.H.S to 1 pound. The value obtained on the R.H.S will be the the cost (answer).

[tex]\implies \dfrac{2.4 \ \text{pounds}}{2.4} = \$\dfrac{1.68}{2.4}[/tex]

[tex]\implies 1 \ \text{pounds}}= \$\dfrac{1.68}{2.4}[/tex]

[tex]\implies 1 \ \text{pound} = \$0.7[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

The length of the hypotenuse of a right triangle is 157 units. The length of one leg of the triangle is 132 units. Lara wrote the following step to find the len
Graph the piece wise function. See image below for problem.
which type of limiting factor does the seasonal drought in the serengeti plains affect
Identify the value of b. HELP PLEASE!
In a unitary government, all laws are passed by the
there’s literally a whole packet I have to do.
Which is an intensive property of a substance? Odensity O volume O length O mass
Consider the functions f(x)=3x2 and g(x)=-2x-5. What is the value of f[g(-4)]?
The slang used in this stanza is most likely intended to be a reflection of the a struggle between Madam and the rent man. b frustration Madam feels about her s
"It rained tonight." This statement refers to climate weather