39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

What should be applied to possessives
hat is the pH of a solution with a hydroxide ion concentration of 10–6M? A. pH = 12 B. pH = 8 C. pH = 6 D. pH = 7
_____ is the measure of the degree of charge separation within a polar molecule.
if RT= 6x+4 and SO=7x-6 what is the length of US
a student was given two sets , set a and set b . which of the following statements is true ?
What is the area of the rhombus? square units
factor completely 64k2-4m2
geometry help! Can u show the steps please
Which kind of molecule is used by organisms to store and transmit genetic material?
An equal number of protons and neutrons in an atom typically results in an atom that is