agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Determine the equation of the inverse of y =4^(2x+9)
What issue was at the root of the nullification crisis?
A group of people organized with a governmental agenda in mind.
What affected the courses offered at colleges and universities created for african americans?
( 20 Points) India traded throughout the Indian Ocean Basin, but once _________ began to control the area, both Asian and Arab merchants were forced to pay prot
Alison and Flynn’s combined age is 40. Given that Flynn is 4 years older than Alison, write an equation to find Alison’s age.
A man bought 42 stamps, some 13¢ and some 18¢. How many of each kind did he buy if the cost was $6.66? If x represents the number of 13 cent stamps and y the 1
What invention that was made durong the victorian era would be helpful to the people living during that time and why? What did it do? Why was it important? Sinc
you have a piggy bank containing a total of 119 coins in dimes and quarters. If the piggy bank contains $20.75, how many dimes are there in the piggy bank
How many numbers between 1 and 100 are divisible by 4?