mckaylahcowles
mckaylahcowles mckaylahcowles
  • 16-03-2022
  • Mathematics
contestada

A 6-kilogram bag of cement costs $24.81. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Respuesta :

luislaw1962 luislaw1962
  • 16-03-2022

Answer:

$4.14

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we divide $24.81 by 6.

24.81/6 = 4.135

The question says to round to the nearest cent so we round it to 4.14.

4.135 = 4.14

Answer Link

Otras preguntas

the width of a rectangle is 2 centimeters less than one-half its length. if the perimeter is 56 centimeters, find the length and width.
which unit rate is the lowest price per ounce? 22 ounces of potato chips for 3.49
This divides our planet into the northern hemisphere and the Southern Hemisphere A.prime meridian B. Equator C. Tropic of Cancer D. Tropic of Capricorn
72 sweets in a bag. i kept 1/4 for myself. how many are left?
Which of the following represents a function? A. x -11 -7 -1 -1 y 18 16 18 17 B. x -11 -7 -1 -7 y 18 16 18 17 C. x -11 -7 -11 5 y 18 18 24 17 D. x -11 -7 -1 5 y
can somebody answer this question
what is one third minus two ninths
How do producers gain energy from sunlight?
I need a story on how to describe the difference between affect and effect need help ASAP
What is 981 divided by 100