ac6266072 ac6266072
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerliyn picked 40 apples in5 minutes What is the unit rate

Respuesta :

370249 370249
  • 03-03-2022

Answer:

8

Step-by-step explanation:

40 divide by 5 is 8 x=8

Answer Link
jgarcia2748
jgarcia2748 jgarcia2748
  • 03-03-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

    The total of apples:  Total apples = 40

   The time:  Time = 5 min

Unit rate = 40 ÷ 5 = 8 apples per min

Answer Link

Otras preguntas

On Tuesday, Donovan earned $9 for 2 hours of babysitting. On Saturday, he babysat for the same family and earned $31.50. How many hours did he babysit on Saturd
what is the difference between whitecap and swell
Many of the Southern colonies were founded as proprietary colonies. What drew proprietors to this area? How did they make money?NEED RIGHT THIS MINUTE PLEASE!!!
How would japans physical geography affect the development of Japanese government And society
How do mosses adapt to the temperate deciduous forests?
Today, Earth’s magnetic field is losing approximately 7 percent of its strength every 100 years. If the strength of Earth’s magnetic field at its surface is 0.5
The ratio of boys to girls in the ninth grade is 6:5. If there are 185 girls in the class, how many boys are there.
use the word aqueduct in the sentence about Tenochtitlan plz help cause I don't know a sentence about this stuff
A pendulum has a period of 0.3 second. What is its frequency?
The ratio of boys to girls in the ninth grade is 6:5. If there are 185 girls in the class, how many boys are there.