maryorierz
maryorierz maryorierz
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

HELP ME OUT PLS!!!!

All postcards at a store cost the same amount. It costs $0.50 more to buy 8 postcards than it does to buy 6 postcards.

Which equation can be used to find x, the cost of each postcard in dollars?​

HELP ME OUT PLS All postcards at a store cost the same amount It costs 050 more to buy 8 postcards than it does to buy 6 postcards Which equation can be used to class=

Respuesta :

m1naaa
m1naaa m1naaa
  • 09-03-2022

Answer:

I'm pretty sure it's D) 8x = 6x + 0.50

Answer Link

Otras preguntas

seven times the quotient of five and seven
Which sentence uses possessive personal pronouns correctly? A. Ewan wondered if the keys were his'. B. Their's are the two on the side, by the counter. C. Have
The square of a positive number is six more than five times the number. Set up and solve an equation to find the number.
what is the best way to study for a world geography voab quiz?
how is a highway similar to transport systems of the body?
Whose sole function is to provide humanitarian aid around the world
why does the body need so many organ systems
What was Germany's ultimate goal in the Battle of the Bulge? To reconquer lost French territory To trick the British into surrendering To push the Allied troops
Each of the 23 students in Mrs.Evans' class raised $45 for the school by selling coupon books. How much money did the class raise in all?
In what state did Reconstruction last the longest?