goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

Which term identifies mercenaries who fought in the British army during the American Revolution? a. French b. Hessians c. Scots d. Russians
estimate each product 5/7×1/9=
marla say that every number in the nineties is composite .jack say that one number in the ninetie is prime who is corret?
whenever i sit down to eat dinner,the phone rings. complex sentence
What are some possible advantages of having only two powerful political parties?
What chemical property must argon have to make it a suitable choice for light bulbs?
How did Ming China's relationship with Japan differ from its relationship with Vietnam? A. Vietnam was outside the sphere of Chinese influence, while Japan was
Which term identifies mercenaries who fought in the British army during the American Revolution? a. French b. Hessians c. Scots d. Russians
What is one way that economies in southern and Eastern Africa are overcoming economic challenges? A. Mortgage lending B. Fishing C. Ecotourism D. Car manufactu
An ice cream cone is made of a cone shape and half a sphere shape. Explain how you could find the volume of the entire ice cream cone.