tessamathhelp3031 tessamathhelp3031
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

Gretta is having a birthday party and is buying pizza for everyone. She buys 32 pizza for 8. 00 dollars. What is the unit rate?

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

.25 cents a pizza

Step-by-step explanation:

divide the 8 dollars by 32 to get 25 cents for the unit price

Answer Link

Otras preguntas

fivestar farm purchased 2400 apple trees. If 80 trees can be planted on each acre of land, how many acres will be needed to plant all the trees?
Differentiate between 4 H2O and H8O4
Can someone help me plzzzz
Simplify. Rationalize the denominator. 3/9-√2​
4. Kiran says "If I walk 3 miles per hour toward you, and you walk 3.4 miles per hour toward me, it's the same as if you stay put and I jog 6.4 miles per hour.
mr martin has 36 calculators in a box. The ratio of the ordinary calculators to the scientific 5:1. How many of each calculator does he have
Which numbers below represents a repeating decimal? Check all the boxes that apply.* -2/3 -3/5 3/10 11/20
Which of the following is NOT a compound? Table salt Carbon dioxide Water Gold
What is the value of 11 + 3(9 – 6) – 4? A) 12 B) 16 C) 18 D) 22
what is the result of cell that undergo division by mitosis