nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

If I increase the amount of sleep I get then I will be able to run faster what is the independent and dependent variable
using four or more complete sentences describe Russians system of government and identity its basic structure.​
1. Swadeshi Andollan. short note​
if g(x)=3x+5, then g(-3)​
PLEASE ANSWER 1. What motivated the United States to build the Panama Canal? (5 sentences +) 2. How did World War I impact minorities in the war and on the home
please see the question and solve plz​
I need help with this​
Which expression correctly represents "six more than the a quotient of three and a number, decreased by eight"'
Describe in detail the view from yourbedroom window. What are the sights,sounds and smells that you wouldtypically see, hear and experience atdifferent times of
I havent received the letter yet.It might have been sent to the wrong address/Is it passive or active?