Seudónimo Seudónimo
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

(help) Miller’s Farm had apples on sale for $1.78 a pound. Maria spent $15.21 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

owootorianjolaoluwa
owootorianjolaoluwa owootorianjolaoluwa
  • 16-02-2022

Answer:

8.5 pounds

Step-by-step explanation:

$ 1.78 - 1 pound

$ 15.21 - 15.21/1.78

= 8.5

Answer Link

Otras preguntas

answer the question about the IQR
Create two different cylinders with the same volume.
Which process of the water cycle provides most of the water vapor in Earth’s atmosphere? A. infiltration of surface water B. evaporation from the ocean C
Do you think the title “Shopping Fatigue” is an appropriate title for this poem? Explain in complete sentences.
Zeus is the ruler of the __ Gods? a.Greek b. Italian c. French d. Spanish
In a paragraph, explain the dilemma Lincoln faced when dealing with the issue of abolition
I managed ______ the car without any trouble. start starting to start on starting
Help ............!.!.!!.!.!...
How much of a circle does a 100-degree angle turn through?
Select the three side lengths, in centimeters (cm) that form a right triangle. 5 cm 6 cm 8 cm 10 cm 11 cm 12 cm