yesicajaimeramos96
yesicajaimeramos96 yesicajaimeramos96
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the ratio of pasta is 8 pounds to $9.00. How much would 16 pounds cost

Respuesta :

olatzjunquera olatzjunquera
  • 20-02-2022

Answer:

$18.

Step-by-step explanation:

$9:8= 1.125 $ per pound.

16 x 1.125 =18$

Answer Link

Otras preguntas

in the early 1900s, european settlers in south africa created
HELP!!!!! The top blogger on your research topic ("How well do most teens handle money") is a high school student who focuses on telling amusing stories that ar
In Edmonton, Alberta, Ian is assigned to foot patrol of one neighborhood. The residents know him because he is always seen walking the streets, stopping into lo
T PSOL 7. It is the uppermost layer of soil rich in organic materials and minerals needed for plant growth.​
which sentence should be included in the summary between sentences 1 and 2
which practice decreased in new England over time​
calculate the volume of the following figure​
the volume of a cone is 2307.9 mm^3. The height is 5 mm. What is the radius?
Fatima is a veterinary parasitologist who is preparing an informational brochure for farms in a region prone to seeing large cases of giardiasis. Everything is
Select the correct sentences on the image. Matthew throws a ball straight up into the air. It rises for a period of time and then begins to drop. At which point