jacobcorrea jacobcorrea
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.55. How much would 35 pints of ice cream cost?

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 15-02-2022

Answer:

$64.75

Step-by-step explanation:

Let's first see how much is 1 pints

5.55/3 = 1.85

Then, Multiply 35 by 1.85

35 x 1.85=64.75

Hence, 35 pints of ice cream cost $64.75

[RevyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Is the passage of dialogue written correctly or incorrectly? "Oh, wow!" Ashley cried. "I love these shoes." "They would look good on you," said her friend. A. c
What broke all ties between the English colonies and england
A family went to an amusement park and paid $12 for each adult and $8 for each child. A group of 15 people went to the park and it cost $140. This system of equ
One acid-base theory states that an acid is (1) an electron donor (3) an H+ donor (2) a neutron donor (4) an OH– donor
Which is a measurement of the temperature left over from the big bang? A. Doppler shift of galaxies B. Doppler shift of stars C. frequencies of radio galaxies
Asia made more contributions to society than Africa
What is the purpose of archaebacteria?
write the closest benchmark for the percent 8%
Write the ratio in three different formats: to , , and . Carlos biked 24 miles and ran 6 miles. Write the ratio of the distance Carlos biked to the to
Which two samples of gas at STP contain the same total number of molecules? (1) 1 L of CO(g) and 0.5 L of N2(g) (2) 2 L of CO(g) and 0.5 L of NH3(g) (3) 1 L of