roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

Hello could someone please figure out the time signatures for these music notes. thank you so much
Type the correct conjugation of the verb gastar to complete the sentence. la persona = feminine noun = ella (though the person may actually be male OR female) g
4 2/9+4 2/9+ 4 2/9+ 4 2/9
Jenny read 18 books in 21 weeks. The diagram shown can be used to track her progress. If Jenny read at the same rate each week, how many books had Jenny read in
Which of the following describes how the 5th amendment protects those accused of a crime?
Audrey bought shoes that were on sale for 20% off the regular price. Audrey saved $16. What was the regular price of the shoes
Why do people do drugs?
WHO EVER ANSWERS FIRST GETS BRAINLY What is the sum of the measures of the interior angles of an octagon? Read "Discovering the Unthinkable: The Holocaust." Ac
Complete the two-column proof by providing a reason for each of the five statements. Given: Rectangle RUTS Prove: ZUSR = ZSUT Statement Reason 1. RUTS is a rect
Explain the relationship between an atom and an element. Give one example of this relationship in your explanation.