reginacox7277 reginacox7277
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

A bakery give me three options 12 cupcakes for $29 24 cupcakes for $56 50 cupcakes for $129 find each unit price to the nearest cent

Respuesta :

1208darsh 1208darsh
  • 11-02-2022

a = 29 / 12

b = 56 / 24

c = 129 / 50

a = 2.42

b = 2.33

c = 2.58

b is cheapest, 24 for $56

Answer Link

Otras preguntas

Which data would be best analyzed and communicated using a histogram?
Which is NOT a type of muscle found in the human body? A) Systemic muscle (made up of organ systems) B) Skeletal (voluntary) muscle C) Smooth muscle (
The English colonies of New York and New Jersey were originally _____. HISTORY HELPP!! A. royal colonies B. Quaker colonies C. southern colonies D. proprietary
80 students are scheduled to attend a field trip to a local fishery. A maximum of 16 students are allowed to tour the facility at one time. Write an inequality
Your own definition for plate tectonics
maximus seems to ride off before the battle begins.where is he going? what is his strategy?
Solve the equation for me 9y=8(y+11)
Use the following information to answer the question. 1. My friends were not going to wait any longer, so I secured my snorkeling mask one last time and finally
Solve each quadratic equation using the Quadratic Formula.
In a right triangle ΔABC, the length of leg AC = 5 ft and the hypotenuse AB = 13 ft. Find: The median to side BC The length of the angle bisector of angle ∠A.