Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

hurry xdd A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

latrelldavis7
latrelldavis7 latrelldavis7
  • 11-02-2022

Answer:

4-6 not sure where but around 4-6 maybe 5 pounds

Step-by-step explanation:

hope this helps

Answer Link
nathalygranados nathalygranados
  • 11-02-2022

Answer:

Its 4.4 pounds.

Step-by-step explanation: To find the answer you would just divide the amount she spent and the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Moving from adolescence, most individuals experience ____ in self-esteem as they enter into emerging adulthood.
What’s the rule for the translation (x,y) (x+3,y+7)
3 QUESTIONS PLS The geography and the economy of the southern states in the years leading up to the Civil War is described by Shipbuilding was the dominant econ
In 1566, the Spanish established the earliest known European settlement in Georgia called Santa Catalina. The establishment was a Catholic mission, located on S
Which type of listening takes place when the listener tries to discern the deeper meaning of a speaker’s words? (blank) listening takes place when the listener
How many grams of NH3 can be produced from 3.52 mol of N2 and excess H2.
What conclusions can be made about the series ∞ 7 cos(πn) n n = 1 and the integral test?
I just purchased 9 products from you at $44.00. I just realized my company offers a 20% discount on all of your products. Can you tell me what my new total shou
I don’t understand this help
Pay plans such as piecework and commissions are based on team performance. false true