jahthemathmaster jahthemathmaster
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Alex buys 5 pounds of
fruit for $35. How much
does one pound of fruit
cost?

Respuesta :

therealbooette
therealbooette therealbooette
  • 04-02-2022
$7 per pound



$35 divided by 5 = $7


Answer Link

Otras preguntas

موبينيل والسؤال ٢٥٢١٥٦٢٣٧٤٧٤٨٤٥١٥١٥١ كاريكاتير ٩٠٠٩٧٤٦٣٦٢١٥٤١ض٥ ميكانيكي في ٣٣٧٢٦٢٦٢٥٢٥٣٦
Which among the following expresses Mr. Dimmesdale’s guilt? “Trusting no man as his friend, he could not recognize his enemy when the latter actually appeared.”
which best describes the relationship between internal energy and thermal energy
find the area of this shape Please help me asap
What is a settlement? 1. A location where groups ceased roaming and built permanent dwellings. 2. A location where groups ceased roaming only while food was nea
What was the main cause of the American revolution?
help with num 9 please. thanks​
How did the peace constitution of 1946 change Shintoism
Which process in respiration happens first?​
What is nitrogen fixation?List all the ways in which nitrogen fixation takes place in nature.​