aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

A magnet is an object that can exert force on another material?
Write the ratio in its simplest form. 1.4/7
HELP!!!!!! Which verb form agrees with the subject and correctly completes the sentence? Peanut plants __________ thousands of acres in the American South. A.
what are the key elements associated with measuring the weather
need answer fast What is the middle number when the numbers {2.3, –0.1, 1.9, –4, –3.2} are ordered from least to greatest?
n "The Bat-Poet," why does the chipmunk encourage the little brown bat to write more poems? A. He thinks the bat needs more practice in order to make really go
does our body has cells
6 less than the quotient of h divided by 2 is 10?
If the birth rate is 10 per 1,000 and the death rate is 10 per 1,000,then the growth rate is A.20% B.10 (C.0%) D.100%
what is antonym of chamber? please let me know.