whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

explain how you can use a number line to show that 5/8 is greater than 3/8
An object is moving but we don't know its mass or velocity. A force of 20 newtons to the right is exerted on the object for 20 seconds. What is the (vector) cha
what is the fraction twelve twentieths in it's simplest form
N^2+16n+60 over 36-n^2
coach wilson ordered the same number of shirts from each supplier write an expression to find the shipping charges he paid to each supplier answer
Jenny filled 12 pitchers with equal amount of lemonade in each. The total amount of lemonade in the 12 pitchers was 41.4 liters. How many liters of lemonade wou
What animal has two brains?
56 less than the quotient of a number and 4 is -52
Mr. Gonzales has only $42.50 to spend at a clothing store. He wants to buy a shirt that costs $29, including tax, and some bracelets that cost $4.50 each, inclu
Which of the following graphs represents a proportional relationship?