gmartine0488 gmartine0488
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

ms. Heinz spent 12 dollars on 30 tokens for the field trip. What was the cost of 12 tokens

Respuesta :

cdelaney16
cdelaney16 cdelaney16
  • 01-02-2022

Answer:

$4.80 for her 12 tokens. That means that each token was worth 40 cents.

Answer Link
molly1034
molly1034 molly1034
  • 01-02-2022
12 dollars - 30 tokens
Make the tokens into 1 first by dividing both sides by 30

0.4 dollars -1 token
Then times the both sides by 12 because you are trying to see how much 12 tokens are


4.8 dollars - 12 tokens


Which means the answer is 4.80 dollars
Answer Link

Otras preguntas

How did the British challenge U.S. Neutrality in the war between France and Britain?
I really need help on geometry
What are three most common types of land forms in Washington
i dont get what evaluate 11.4n when n=5,n=6.5,and n=10.Please help
Most prokaryotes contain a single, circular DNA molecule. True or false ?
2x + y = 3 x - 2y = -1 If equation one is multiplied by 2 and then the equations are added, the result is _____.
if y=6x and x=1.5 find y
which fraction is larger: 1/4 or 2/4
What are three most common types of land forms in Washington
Why was the time period between 1865 and 1900 called the Gilded Age?