iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

how do I solve y=5x-1 and y=15x-1
solve the equation, check for extraneous solutions x-10= √9x please explain each step with words:)
Ms. Turner drove 825 miles in March. She drove 3 times as many miles in March as she did in January. She drove 4 times as many miles in February as she did in J
Leo wants to paint a mural that covers a wall with an area of 1440 square feet. the height of the wall is 2/5 of its length what is the length and the height of
Find the center and radius of x^2+y^2=9
How do you solve 4b^2+8b+7=4 using the quadratic formula
Identify the type of clause or phrase in the sentence below. It is necessary to be aware of one's surroundings when living in such close proximity to the desert
Which sentence does not contain any errors in the use of italics or quotation marks? A. Edgar Allen Poe wrote the poem "Annabel Lee." B. Maya's favorite poem is
What is the relationship between Boers and Afrikaners? Boers are of British origin, while Afrikaners are originally from Belgium. Boers are of Dutch origin, whi
What riot was started in the summer of 1919 by a shooting at a union organization meeting for African-American sharecroppers? A. Chicago Race Riot B. Elaine Rac