eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Pleaseee help! What is 8^2+x^2=17
What can help people improve their health by exercising regularly?
A cross where we follow the inheritance of 2pairs of alleles is called
please check picture and answer correctly please.
During the Great Depression what would banks forclose on? A. Jobs B. Savings accounts C.checking accounts D. Home loans
can someone help me with the blank words I have been looking for 20+ mins (80 POINTS) Organizational Patterns Text features and separate sections help create a
Round.............100pts
whats the luminosity of the star nash
A construction company is building the house shown below. They need to use a scale of 1 in: 8f (1 inch = 8 feet). They measured the drawing to find that that th
Which set has an average of 2? A) A B) B C) A and B D) none of the above