larrybennettjr1972 larrybennettjr1972
  • 17-01-2022
  • Mathematics
contestada

John is. Making a 10 pound bag of trail mix. Chocolate costs $3.00 per pound and nuts $7.00 per pound and john has a budget of $5.80 per pound of trail mix, how many pounds should he use?

Respuesta :

michealgibsom michealgibsom
  • 17-01-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

trust me bc im black:)

Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality for v. 24<v+2
What is the name of a longitudinal body wave that travels through gasses liquids and solids easily
Some deductions pay for governmental services provided for everyone by the government. One example is a retirement account. True False
Define concentration, dilute solution, and concentrated solution
6 fl oz= how many cups
How long was President Lincoln's Gettysburg Address? A. over two hours B. forty-five minutes C. less than two minutes D. over an hour
How do you convert 5lb 4oz into kg
The radius of a circular garden is 28 feet. What is the circumference of the garden? Tell you what value you used for pi
The Great Gatsby is written in which point of view? Is it first person limited? Is it first person omniscient? or is it third person limited
Each edge of a cube is f feet long. if v is the volume of the cube , write an equation relating f and v.