cami5063
cami5063 cami5063
  • 16-01-2022
  • Mathematics
contestada

Me ayudan:( esq lo necesito rápido es tarea y después me regañan

Me ayudan esq lo necesito rápido es tarea y después me regañan class=

Respuesta :

xenia168
xenia168 xenia168
  • 16-01-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

(1). Elote:

$7200.00 × 0.2 = $1440.00

$1440.00 ÷ 72 = 20 ( Elote, Cantidad vendida )

(2). Chocolate y fresas:

$7200.00 × 0.15 = $1080.00

$1080.00 ÷ 8 = $135.00 ( Precio )

(3). Frutas de temporada:

$7200.00 × 0.25 = $1800.00

$1800.00 ÷ $120 = 15 ( Cantidad vendida )

(4). Tres leches:

$7200.00 × 0.1 = $720.00

$720.00 ÷ 5 = $144.00 ( Precio )

(5). Galletas ( paquete ):

$7200.00 × 0.15 = $1080.00

$1080.00 ÷ $30.00 = 36 ( Cantidad vendida )

Answer Link

Otras preguntas

the suns energy which supports life is transmitted to earth in form of
Which area is NOT considered part of the British Isles?
To deliver mulch, lawn and gardens charge $30 per cubic yard of mulch plus a $30 delivery fee. Yard depot charges $25 per cubic yard of mulch plus an extra $55
Animals learn certain skills from their parents. True False
How do enhancers accelerate the transcription of a gene?
A recipe calls for 2 2/4 cups of raisins, but Julie only has a 1/4 cup measuring cup. How many 1/4 cups does Julie need to measure out 2 2/4 cups of raisins?
Did Catherine the Great promote equality, if so, how?
find the difference 77/8-31/4
In which form of government do delegates speak on behalf of citizens? a. popular sovereignty b. authoritarian c. monarchy d. representative e. totalitarian
4 friends share 3 oranges equally. How much does each friend get?