bellianbatellene5 bellianbatellene5
  • 15-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of strawberry cost $11.94 how much would eight pounds cost

Respuesta :

anthonysilby1
anthonysilby1 anthonysilby1
  • 15-01-2017
11.94 = 6 pounds
11.94/6 = 1 pound
1 pound = 1.99
8 pounds = 1.99*8
8 pounds = $15.94
Answer Link
Ktmlife5
Ktmlife5 Ktmlife5
  • 15-01-2017
Its $15.92 is the cost for 8 pounds 
Answer Link

Otras preguntas

After earning a learners license what test must be successfully pass to earn an operator's license
Are three points collinear
A landscaper makes a $2,000 profit in a week when he services 25 lawns. He makes a $600 profit in a week when he services 11 lawns. If his profit for the week i
What are some things that you did this week? Record 5 complete Spanish sentences describing what you did. Don't forget to conjugate your verbs in the preterit
A recipe has a ratio of 2 cups of sugar to 6 cups of flour. How many cups of flour are used for each cup of sugar in the recipe?
Woodrow wilsons success in the presidential election of 1812 can be viewed as a consequence of _______________.
solve the following equation for the variable a. 2a+b=c-4d
Identify both the x- and y-intercepts of the linear equation graphed on the coordinate plane above. Use the intercepts to write an equation of the line in point
Jason Charges $20 flat rate consulation fee plus $15 per hour for yardwork. He makes $170 on a job. How many hours did Jason work ?
jaime graphed the quadratic function y=-2x-12x+3. the equation of the line of symmetry of the function is x=-3. what is the vertex of the function