jakariusshort jakariusshort
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries are on sale for $1.60 per pound.how much would 0.75 pounds of strawberries cost

Respuesta :

Azailia
Azailia Azailia
  • 12-01-2022

Hi!

To solve this, we just multiply 1.6 by .75

Using a handy-dandy calculator, that is $1.20

Hope this helps! :D

Answer Link

Otras preguntas

Help, what are the next three numbers??
What other skill can you combine with your knowledge of Greek and Latin word parts to understand a word you’ve never seen before? rereading the passage pronunci
please hurry in test rn! dont reply if you not giving answer
I'LL GIVE THE BRAINLEST AND POINTS !!!!!! Imagine this: Last week your friend asked you for help. 'I have terrible problems with my attention and concentration
State 2 possible solution points for the inequality. Use the form (x,y) for both points. * 4 points Captionless Image
How does Johnson’s reasoning and evidence support his claims?
A professional who operates according to the philosophy that "healthy people and a good society first, me and my profession second" demonstrates what might be c
Please help 1. Who was Ptolemy and Copernicus? 2. Describe their ideas about the planets and the sun
Categorize each muscle type as voluntary or involuntary.
Please help I will give the correct answer brainliest